Naše cesta k slaměnému domu

Nejdříve jsme si chtěli vybrat nějaký malý, rozměrově jednoduchý typový dům. Nakoupili jsem tedy hromadu katalogů ...

 

Někde jsme se sice trochu inspirovali, ale v podstatě jsme zjistili že žádný takový jednoduchý dům neexistuje. Doporučujeme tedy neztrácet čas s katalogy, pořidit si milimetrový papír, metr a obyčejnou tužku a začít kreslit vlastní představy - vyjde to tak levněji a je to praktičtější než jakýkoliv počítačový program :-). Jó, to kdybychom už tenkrát měli knížku od Jardy Svobody...

 

... a začal jsem postupně číst odbornou literaturu o stavění.

 

Při výběru materiálů na dům jsme zpočátku uvažovali i o cihlách či jiných certifikovaných materiálech. Čím dál víc jsme ale mířili k přírodním a přírodnějším materíálům... až jsme se rozhodli pro slámu.

 

Bylo potřeba najít někoho, kdo by nám udělal projekt podle našeho nakresleného domu. Zašli jsme tedy za projektankou v naší vesnici. Na vyhotovení projektu jsme se sice nedomluvili, ale dostali jsme do rukou výbornou knížku Duch a místo (Christopher Day).

 

Hledání pokračovalo. Zkoušeli jsme najít někoho, kdo má již s projektováním slaměných domů nějaké zkušenosti. Našli jsme. Bylo to ale daleko a mimo naše finanční možnosti.

 

A tak jsem si začal přát najít někoho v našem okolí... a pomohla náhoda. Známý mi dal kontakt na někoho komu jeho švagr vozil slaměné balíky na dům. Druhý den jsem sednul na kolo a jel hledat asi do cca 20 km vzdálené vesnice někoho, kdo tam staví slaměný dům. Z manželů stavitelů se vyklubali architekti... (https://www.k2-architekti.cz/)

(P)